Connect with us

Exclusiv

In dispret fata de orice si aratand ca pune pret doar pe persoanele care l-au avut sau il au in legatura, turnatorul la Securitate Mugur Isarescu se lauda cu sinecura oferita Vioricai Dancila, platita la BNR cu 4.000 de Euro pe luna. – Ziarul Incisiv de Prahova

Publicat

pe

 „Avem un prim ministru care nu stie diferenta dintre un creditor si un debitor. OK. Cine il manipuleaza?”

Nu as fi scris acest articol daca nu ar fi fost frapant ceea ce nu au observat ieri telveiziunile de stiri, in primul rand  ca primul ministru al Romaniei, tehnocratul Dacian Ciolos nu dovedeste cunoasterea termenilor economici de debitor si creditor, ba mai mult ii confunda intre ei.In al doilea rand, nu as fi scris acest articol daca simultaneitatea afirmatiilor gretoase ale lui Eugen Radulescu (inca) Directorul Directiei de Stabilitate Financiara din BNR regasite in ,,argumentele” primului ministru care incurca datornicii si imprumutatorii intre ei, nu mi-ar fi demonstrat flagrant cat de usor este de manipulat fostul Comisar European pentru probleme de Agricultura, in probleme economice.Lacunele economice ale domnului Ciolos nu sunt un secret pentru mine. Domnia sa a incearcat mereu sa le ascunda printr-un  limbaj de lemn (exemplu – platforma ,,Fericirea din anul 2018” (c)). Limbajul de lemn si confuzia termenilor (economici) esentiali in orice contract de credit este explicata si de modul in care domnul Ciolos a beneficiat de posturi si functii de-a lungul carierei, ceea ce in opinia mea il apropie mai degraba ca si caracter de persoana cu o atitudine lipsita de principialitate care, pentru a-si satisfce interesele personale adopta si aplica, dupa imprejurari, principii si pareri potrivite momentului. Concret, Ciolos nu stie ca banca este creditorul si cel care a beneficiaza de credit este in fapt debitor (datornic), într-un contract de creditare.

Iata si declaratia VIDEO la care mă voi referi în continuare:

Confundarea în 2 momente a termenilor de creditor (cu debitor) de catre Dacian Ciolos, arată, în opinia mea, că la momentul declarației (ieri) domnul Cioloș nu avea proprietatea acestor termeni întrucât dacă ar fi avut-o, cu siguranță după prima confuzie, ar fi corectat-o. În fapt, reluând noțiunea de creditor (dar referindu-se la debitori in fapt, pentru a doua oara), tehnocratul a dovedit, în opinia mea, că ieri, 25 octombrie 2016, nu înțelegea diferența dintre debitor și creditor. E de inteles pentru cineva care isi trage seva financiara din posturi in care este numit si prin urmare, probabil ca nu a semnat vreodata vreun contract de credit pentru a se sustine financiar sau a investi, pentru simplul motiv ca nu a avut vreodata nevoie (la acest moment in declaratia de avere a domnului Ciolos nu figureaza vreun credit). Dar aceasta confuzie este de neacceptat pentru orice prim-ministru (cred ca si Boc s-a tavalit pe jos razand de Ciolos atunci cand l-a auzit). In fapt nu avem zeci de mii de creditori in franci elvetieni (ci debitori), termenul de creditor referindu-se la cel care ofera cu imprumut – respectiv banca intr-un contract de credit bancar (daca il folosim ca substantiv) sau, daca il folosim ca adjectiv, cum sa spun ca sa intelegea si domnul Ciolos? Uite asa: ,,Relatif à la dette envers des institutions qui prêtent”. În România nu avem zeci de mii de creditori in franci elvetieni (pentru domnul Ciolos, creditor = creancier – ,, Personne qui a prete de l’argent, ou un bien, a une personne quie devient le debiteur”).

Ok. Faptul că un prim-ministru dovedeasta slaba alfabetizare economica este gaunosin sine. Si nici nu as fi remarcat declaratia superficiala a domnului Ciolos daca nu mi-ar fi atras ieri altceva atentia. Cuvantul ,,speculatori” din declaratie. Nu e niciun secret ca domnul Ciolos, ca premier tehnocrat, a fost portavocea lui Mugur Isarescu si Bogdan Olteanu in cazul legii darii in plata si prin urmare este de asteptat ca pozitiile ,,proprii” sa le importe de fapt tot de acolo de unde le importa si conducerea BNR. Pentra alde Isarescu si Dacian argumentele publice au fost ca aceia care vor sa dea in plata sau sa beneficieze de conversie sunt mai degraba speculatori decat speculati de catre banci. Dar a ajuns fostul comisar Ciolos sa fie tratat ca o gluga de coceni astfel incat departamentul sinteze sa ii dea argumente din Eugen Radulescu si sa incurce notiunile de baza creditor/debitor?

Despre domnul Eugen Radulescu am spus ca declaratiile publice ar trebui sa il impinga din pozitiile bancare undeva la periferie. Domnul Radulescu este, in opinia mea, unul dintre ,,iepurii” domnului Radulescu. Un altul este Valentin Lazea.  Cand Mugur Isareascu sau altii care au influenta asupra domnului Radulescu vor sa transmita o gogoasa in piata, i-o baga in gura lui Radulescu (in prezent director al Directiei Stabilitate Financiara din BNR). Este opinia mea si mi-o fundamentez prin plasarea domnului Radulescu in diverse pozitii (Presedinte Banca Agricola, Presedinte CEC, director de politica monetara BNR, consilier al lui Mugur Isarescu, Director de Stabilitate Financiara BNR).

Domnul Radulescu este cel care in aprilie 2007 spunea ca ,,moneda nationala se va aprecia cu 10% in urmatorii 5-6 ani, sub valoarea de 3 lei pentru un Euro”. În 17 aprilie 2007 cursul Euro era 3,3306 lei. În 17 aprilie 2013, Euro era 4,3668 lei. Deci leul nu numai  că nu s-a întărit cu 10%, sub valoarea de 3 lei, ba s-a depreciat cu 31%. Este evident pentru mine că astfel de predicții publice și iresponsabile, infirmate flagrant de către realitate, îl descalifică pe domnul Rădulescu cam de la orice funcție bancară și în orice caz, nu îl recomandă pentru poziția de Director al Direcției Stabilitate din BNR. Mai ales că în iunie 2010, Rădulescu, în calitate de director BNR (cred că atunci era director la Direcția Politică monetară) spunea că Euro se va întări față de leu până la 6 lei pentru un Euro. La acel moment declarația lui Rădulescu a fost caracterizată de Bogdan Baltazar drept ,,balivernă” și sanctionată de unul dintre actualii șefi ai lui Rădulescu (Daniel Dăianu) care a afirmat că ,,când vorbești public și mai ales reprezinți BNR, nu poți să spui așa ceva”. Este un argument pentru care am opinia că domnul Rădulescu este un iepure al domului Isărescu întrucât iată, acum, în 2016, domnul Rădulescu, promovat în 2015 pe baza CV-ului, este Directorul Direcției de Stabilitate Financiară din BNR.

Acum, este evident că după ce Mugur Isărescu și-a pierdut succesorul favorit la șefia BNR (Bogdan Olteanu, dar cu care sunt convins ca va mai avea ocazia să se întâlnească), acest lucru nu a fost remarcat numai de către mine. Ci și de alte persoane cu responsabilitate din BNR, care, atunci când Directorul de stabilitate din BNR Rădulescu făcea declarații legate de ,,4000 de notificări privind darea în plată” (8 iunie 2016)” BNR a reacționat prompt și l-a trimis la gară pe Rădulescu: „Numărul de notificări transmise băncilor de către clienţi în baza Legii nr. 77/2016 menţionat azi, 08.06.2016, de domnul Eugen Rădulescu este estimarea sa personală. Acestea nu sunt date oficiale ale Băncii Naţionale a României. Totodată, menţionăm că Banca Naţională a României nu deţine, în acest moment, date privind stingerea obligaţiilor asumate prin credite ca efect al aplicării Legii nr. 77/2016”.

În loc să se ducă la Gara de Nord cu estimările și afirmațiile pe care le face, Directorul de Stabilitate din BNR s-a pripasit pe facebook. De acolo, întocmai ca o portavoce, face alte afirmații pe care le apreciez gretoase, nu numai prin prisma faptului că sunt menite sau în orice caz au efectul de a îl manipula pe Cioloș si opinia publica, dar mai ales pentru faptul că nu domnia sa este cel în măsură să facă astfel de afirmații din cel puțin două argumente: BNR l-a trimis la gară și domnia sa era cel care susținea că leul ar trebui să se întărească față de valutele economiilor care cresc cu ritmuri inferioare economiei Romaniei, respectiv Euro – dar și franci pentru că nu-i așa, ritmul dec creștere economică al României este mai mare decât cel al economiei elvețiene. În plus, în calitate de cadru BNR ar trebui să aibă multă responsabilitate în afirmațiile publice.

În loc ca domnul Rădulescu să remarce și să sesizeze BNR dar și prorcurorii că un debitor a luat un credit de un milion de franci elvețieni pentru a cumpăra acțiuni Transelectrica ( cel mai probabil în 2007 – la oferta publică primară din 2006 dar declarațiile domnului Rădulescu nu exclud ca acel credit să fi luat și anul trecut) ceea ce este o problemă și a BNR și a băncii respective pentru că au pus în pericol banii deponenților pentru asfel de investiții riscante, dovedind că preocuparea BNR este stabilitatea  financiară și nu ștăngile, domnul Rădulescu în cel mai comunistoid stil posibil bagă ștăngi că aceștia sunt speculanți și că de ce trebuie să suportăm noi poporul faptul că specula lor nu a reușit. Repet, nu noi trebuie să suportăm, ci BNR să oblige banca respectivă să aducă capital și să îi sancționeze pe cei care au expus banii deponenților, la pierderi. Dar cum domnul Rădulescu nu menționează vreo sancțiune a Direcției sale în acest caz,  opinez doar că Mugur Isărescu prin iepurele Eugen Rădulescu beneficiază de situația în care domnul Rădulescu expune o situație (reală sau inventată) într-o manieră de natură să nu nască întrebarea ESENȚIALĂ:  cum a fost posibil ca, sub scutul supravegherii BNR, o bancă să dea un astfel de credit (riscant fiind în francți și dublu riscant fiind în acțiuni) și să îl pună totodată pe Dacian Cioloș (care nu este naiv), în postura de a înghiți gogoașa lui Rădulescu și de se ducea cu ea și la Curtea Constituțională. Știți opinia mea că  pentru domnul Isărescu manipularea premierilor este doar o chestie de rutină întrucât Guvernul Cioloș este doar al 19-lea cabinet căruia îi supraviețuiește.

Și acum, despre problema reală:

O investigație mai atentă a cazului semnalat de Rădulescu, în situația în care acest caz nu este inventat, ar conduce la constatarea și a altor nereguli din partea băncii respective și poate că acest lucru ar trebui investigat inclusiv de către procurori. Cei care au urmărit listarea Transelectrica și oferta publică secundară își aduc aminte că a fost o mare emoție în piața de capital, în special printre investitorii mici. Cei care nu au urmărit, văd în continuare un scurt rezumat.

În 2006, oferta publică primară Transelectrica a scos la vânzare 7,3 milioane de actiuni noi (valoare nominala pe actiune 10 lei, pret de vanzare 16,8 lei). Din acestea circa 2,9 milioane de actiuni (40%) au fost repartizate ,,transei subscrierilor mici”  (subscrieri intre 2.000 si 500.000 de lei). 4,4 milioane de actiuni (60%) au fost destinate ,,tranșei subscrierilor mari” (subscrieri de peste 500.000 de lei).

La Transelectrica nu s-a pus vreodată problema reala cu nu pot vinde toate cele 7,3 milioane de actiuni (in valore de 123,14 milioane de lei). Oferta publica primara a fost un super succes în sensul că investitorii (în umăr de 4.861)  au suprasubscris de peste 6 ori, au venit cu peste 700 de milioane de lei (grad de subprasubscriere 723,2%, diferit pe cele 2 tranșe: 845% pentru ,,tranșa mare” și 363% pentru ,,tranșa mică”.

În iunie 2006, la momentul subscrierii, un franc elvețian era 2,2768 lei. Un milion de franci însemna 2.276.800 lei. Bani care, în cazul relatat de Rădulescu nu erau deținuți de ,,speculator”. Presupând că banca respectivă a încălcat regulile de prudențialitate ale BNR și a acordat credit într-o monedă riscantă, din banii deponenților, pentru ca acesta să cumpere acțiuni Translectrica, banii ajung în posesia debitorului. Ce putea să facă debitorul cu banii ăștia? Deja subscrie în tranșa investitorilor mari.

La o rată de alocare de 845% în tranșa investitorilor mari, ,,speculatorul” respectiv ar fi primit doar 11,83 din acțiunile subscrise, în cazul ăsta actiuni de 269,345 de lei, respectiv în valoare de 118.300 de franci elvețieni. Și dacă banca acordat un milion de franci pentru cumpărarea de acțiuni Transelectrica, riscând banii deponenților, după subscriere ar fi trebuit să primească înapoi diferența, deci în niciun caz nu mai vorbim despre un credit de un milion de franci, ci doar despre 118.300 de franci. Este imporatant de precizat că băncile la momentul 2006 au oferit credinte punte pentru subscriere (mai mari si pe termen scurt), tocmai anticipând suprasubscierea iar în final banii alocati în procesul de creditare au fost mult mai mici decât creditele punte.

Ce ne facem însă dacă domnul Rădulescu are proprietatea cuvintelor atunci când scrie pe facebook de creditul de ,,un milion de franci pentru a cumpara actiuni Transelectrica” și nu pentru ,,a subscrie” la Transelectrica?

eugen-radulesc

 

 

 

 

 

Păi dacă creditul este de un milion de franci și cu milionul de franci s-au cumpărat acțiuni Transelectrica de un milion franci (și nu subscris), în fapt asta înseamnă că banca respectivă a acordat cu credit de 8,45 milioane de franci, astfel încât ,,speculatorul” să poată efectiv cumpăra acțiuni de un milion de franci. În cazul asta ar fi cumpărat pe tranșa investitorilor mari, atentie, 135.523 de acțiuni Transelectrica. În felul acesta, prin facilitatarea de către banca respectivă a evitării conformității cu  ,,tranșa mică” și ,,tranșa mare”. Pe tranșa mică, cu 500.000 de lei, un ,,speculator” ar fi putut să subscrie pentru cel mult 29.762 de acțiuni și ar fi putut să cumpere (în urma alocării pro-rata) luar doar 27,5% din acțiunile dorite, respectiv doar 8.199 de acțiuni. Deci cineva care ar fi avut doar 500.000 de lei (219.606 franci), ar fi putut să cumpere doar 8.199 de acțiuni și nu s-ar fi calificat la tranșa investitorilor mari ar fi putut avea acces prin mecanismul fraudulos descris de către Rădulescu la un credit de 8,45 milioane de franci și să cumpere în final 135.523 de acțiuni. Și uite așa ar fi fentat investitorul respectiv diferențierea dintre tranșa investitorilor mici și tranșa investitorilor mari, fără banii lui și prin nerespectarea regulilor prudențiale de către funcționarii bancari (complicitate).

Mai este important un aspect. Cei care au investit la Transelectrica în oferta publică primară (speculatori sau nu) și au vândut în prima zi (când prețul s-a stabilizat la 23 de lei/actiune fata de 16.8 lei pret de cumparare), au avut în numai 2 luni un randament de 37% (in 2 luni), sau, anualizat de 222%. Excelent.

În cazul ăsta nici ,,speculatorul” nu putea pierde, nici banca (care și-ar fi încasat principalul și dobânzile pentru creditul punte). Cu o singură condiție: verificarea de către banca respectivă și de către BNR a respectării destinației acordării creditului (presupunând prin absurd că BNR ar constata că este în regulă ca băncile să riște banii deponenților pentru plasamente riscante în acțiuni).

Dacă banca respectivă ar fi respectat urmărirea destinației creditului, și-ar fi recuperat instantaneu sumele respectiv și nu mai ajungea să aibă expunere, acum, în 2016 (în cazul în care Rădulescu nu minte), de un milion de franci și să marcheze pierderi în urma legii conversiei.

În orice caz, este indiscutabil că accesul la un credit în franci între 1 milion de franci și 8,75 milioane de franci (marja largă este condiționată de imposibilitatea mea de demonstra în acest moment dacă Directorul Direcției de Stabilitate din BNR are sau nu proprietatea cuvintelor), nu este pentru oricine. Și nu oricine ar fi putut beneficia de conivența funcționarilor băncii la care face referire domnul Rădulescu extinsă spre conivența funcționarilor BNR care au permis și nu au sancționat riscarea banilor deponenților pentru investiții în acțiuni, prin definiție, riscante. Și mai ales nu oricine, după episodul din 2006, ar mai fi avut încă sold debitor de un milion de franci astfel încât să poată beneficia de legea conversiei creditelor. Și asta mă face să cred că, domnul Rădulescu, folosind un stil pe care l-am mai întâlnit doar în rapoartele CNSAS privind foștii lucrători ai securității, în scopul de a pedepsii ,,chiaburii” (în cazul de față, ,,speculatorii”) obține un sens contrar dorinței sale. Vrând să dea argumente pentru ALDE Cioloși că ,,speculatorii” fură țara, în fapt, bagă într-un mare rahat BNR, devoalând lacunele supravegherii bancare a domnului Isărescu încă de la nivelul anului 2006 și lipsa de responsabilitate a BNR la momentul permisivității creditării în franci elvețieni care nu a limitat acest instrument toxic, ci, din contră, prin pasivitate, a favorizat păgubos pentru stabilitatea financiară extinderea acestui instrument. 

Situația în care a pus domnul Rădulescu inacțiunea prudențială sau acțiunea prudențială ineficientă a domnului Isărescu este de natură să permită oricărui procuror să investigheze cu atenție ceea ce s-a întâmplat la momentul exploziei creditelor în francii elvețieni, atât în băncile comerciale, cât și în supravegherea băncii centrale. Și, nu m-ar mira, ca mergând pe firul pe care l-am descris mai sus, să ajungem la o nouă rețea a bancherilor.

V-am mai spus și am avut dreptate. Dacă BNR ar fi investigat cazul Udrea la momentul în care eu am semnalat acest lucru (decembrie 2008), Rețeaua Bancherilor ar fi fost anihilată încă de atunci și nu am mai fi fost în postura în care sistemul bancar românesc să ajungă la 23% credite neperformante iar BNR să permită (acum, sub investigarea ANAF a operațiunilor băncilor comerciale), externalizarea de credite ,,neperformante” la 5 până la 10% din valoare. 

De puține ori mi se întâmplă, atunci când scriu un articol de opinie, să îmi schimb opinia despre cineva în timp ce scriu. De fapt cred că acum este prima oară. Domnul Rădulescu nu trebuie trimis pe centură sau în Gara de Nord, trebuie tezaurizat atâta timp cât fără să vrea, oferă indicii  prețioase privind infractorii. Doar că nu numai eu mi-am schimbat opinia, ci și BNR. Probabil că acum BNR sunt cei care insistă spre trimiterea la Gara de Nord a domnului Rădulescu întrucât, încercând să accesez de pe hotnews.ro unde a fost semnalată în premieră poziția domnului Rădulescu, constat că acesta și-a șters postarea publică:

(Cristina T.).

Exclusiv

Compania Românească producătoare de profile PVC, Klass Coating System, prezentă la FENSTERBAU FRONTALE 2026

Publicat

pe

De

În perioada 24-27 martie 2026, orașul Nürnberg, Germania, a fost din nou punctul central al industriei internaționale a ferestrelor, ușilor și fațadelor, găzduind evenimentul de referință FENSTERBAU FRONTALE 2026. Printre participanții de marcă s-a numărat și Klass Coating System, o companie din Judeţul Vâlcea şi unul dintre cei mai importanți producători europeni de profile PVC pentru ferestre și uși termoizolante, prezent în cadrul Pavilionului României.

Recunoscut drept cel mai important târg internațional dedicat acestui sector, FENSTERBAU FRONTALE reunește lideri din industrie, specialiști și inovatori, oferind un cadru ideal pentru schimb de idei, descoperirea celor mai noi tehnologii și dezvoltarea de parteneriate strategice. Ediția din 2026 aduce în prim-plan inovațiile și soluțiile de ultimă generație care modelează viitorul industriei.

Participarea Klass Coating System la acest eveniment confirmă angajamentul companiei de a susține evoluția domeniului tâmplăriei termoizolante și de a contribui activ la dezvoltarea acestuia. Pe parcursul acestor zile, compania a prezentat direcțiile sale de dezvoltare, noutățile pregătite pentru acest an și viziunea orientată către performanță și sustenabilitate.

Primele zile ale evenimentului au fost marcate de un interes crescut din partea vizitatorilor, generând discuții aplicate și oportunități valoroase de colaborare. Reprezentanții Klass Coating System, prin Directorul General Gabriel Ene, remarcă deja calitatea interacțiunilor și deschiderea participanților către soluții inovatoare, conturând noi perspective de dezvoltare.

„Prima zi ne-a adus exact ceea ce contează: oameni interesați, discuții aplicate și perspective care deschid noi direcții”, au transmis reprezentanții companiei, subliniind importanța dialogului direct cu profesioniști din industrie.

Pe întreaga durată a evenimentului, standul Klass Coating System a fost un punct de întâlnire pentru specialiști interesați de sisteme moderne de profile PVC, capabile să ofere stabilitate, eficiență și performanță în proiecte diverse. Compania își reafirmă astfel poziția de partener de încredere pentru producătorii și dezvoltatorii din domeniu.

Participarea la FENSTERBAU FRONTALE 2026 consolidează prezența Klass Coating System pe piața internațională, dar și deschiderea continuă către dialoguri profesionale și colaborări durabile. Evenimentul reprezintă o oportunitate valoroasă de a întări relațiile existente și de a iniția noi parteneriate, într-un context global dinamic și competitiv.

Despre Klass Coating System

Klass Coating System este o companie românească din Judeţul Vâlcea, cu capital privat, specializată în producția de profile din PVC pentru ferestre și uși termoizolante. Înființată în anul 2007, compania produce și furnizează profile PVC pentru ferestre și uși, sisteme complete de tâmplărie PVC, accesorii și componente compatibile.

Un element definitoriu al companiei este procesul de înfoliere, prin care profilele sunt finisate cu folii decorative și de protecție (imitație lemn, culori moderne), oferind atât estetică, cât și rezistență în timp.

Citeste in continuare

Exclusiv

Molia fructelor – Protectie pentru pomii fructiferi si culturile de legume

Publicat

pe

Protejati-va pomii fructiferi si culturile de legume instaland din timp capcane cu feromoni, verificandu-le de doua ori pe saptamana si notand cand creste numarul de adulti capturati. Inspectati fructele, frunzele si lastarii la fiecare cateva zile pentru oua, gauri de patrundere, excremente, panze sau varfuri ofilite. Tratati imediat dupa zborul maxim, inainte ca larvele tinere sa patrunda in fructe, folosind tratamente biologice selective, precum Bt. Indepartati fructele cazute sau infestate si taiati prompt lastarii afectati. Continuati sa urmariti pentru a vedea cele mai bune momente, produse si pasi de prevenire.

Ce este molia fructelor si de ce se raspandeste rapid?

Desi omidele fructelor par mici si inofensive, ele se pot transforma rapid intr-o problema serioasa in gradina sau spatiul tau de depozitare. Mai intai, identifica-le ca fiind daunatori mici care ataca fructele aflate in parg si legumele din apropiere. Apoi, intelege de ce se raspandesc rapid: se deplaseaza usor intre plante, se ascund in lazi si calatoresc prin rutele comerciale catre zone noi.

Apoi, verifica conditiile din jurul tau. Temperaturile ridicate, depozitarea aglomerata si igiena precara le ajuta sa se stabileasca rapid, in timp ce influenta climei le poate extinde aria de raspandire si prelungi perioadele de activitate. Dupa aceea, inspecteaza lazile cu fructe, frunzele si punctele de acces o data la cateva zile. Indeparteaza imediat produsele deteriorate, curata uneltele si separa noile transporturi de stocul existent. Actionand din timp si urmand acesti pasi, iti vei proteja spatiul si vei sprijini standardele comune pe care cultivatorii responsabili se bazeaza impreuna. Fitomag comercializeaza insecticide omizi.

Cum functioneaza ciclul de viata al moliei fructelor

Mai intai, vei dori sa urmaresti molia fructelor de la ou la larva, deoarece atunci incep adesea pagubele asupra culturilor. Apoi, urmareste puparea, deoarece aceasta etapa de repaus arata unde se dezvolta daunatorul fara sa fie observat. In cele din urma, observa cand apar adultii pentru a-ti putea programa masurile de protectie inainte ca acestia sa depuna mai multe oua.

Ou pana la larva

Cand o omida  a fructelor depune oua pe fructe, frunze sau pe tulpinile din apropiere, te poti astepta ca acestea sa eclozeze rapid odata ce temperaturile raman ridicate. Mai intai, inspecteaza cu atentie grupurile, deoarece ouale mici se ascund adesea langa tulpini, caliciu si frunze pliate. Apoi, urmareste schimbarea culorii inainte de eclozare.

Pentru a ramane cu un pas inainte, urmeaza acesti pasi:

  • Verifica fructele si frunzele la fiecare cateva zile.
  • Observa ouale care se inchid la culoare si gaurile proaspete de patrundere.
  • Incurajeaza parazitarea oualor prin prezenta insectelor benefice in apropiere.
  • Indeparteaza fructele infestate inainte ca larvele sa se raspandeasca.

Dupa eclozare, vei observa imediat comportamentul larvar: omida tanara cauta adapost, apoi patrunde in fruct sau in tesutul fraged pentru a se hrani. In aceasta etapa, actiunea ta rapida protejeaza intreaga comunitate a gradinii. Continua sa monitorizezi, actioneaza devreme si impartaseste ceea ce observi, astfel incat toti cei din jurul tau sa devina mai puternici impreuna de-a lungul fiecarui sezon.

Puparea si emergenta adultului

Dupa ce se hraneste in interiorul fructului sau al tesutului fraged, larva isi paraseste locul de hranire si cauta un loc protejat pentru a se impupa, cum ar fi scoarta desprinsa, litiera de frunze, crapaturile tulpinii sau solul din apropiere. Apoi, ar trebui sa inspectati aceste locuri de adapost si sa indepartati resturile in care se pot forma coconii. Apoi urmariti daca larva isi toarce un cocon subtire sau se transforma direct in pupa, in functie de specie. In perioadele mai reci, unele exemplare intra in diapauza pupala, asa ca va trebui sa continuati monitorizarea chiar si atunci cand activitatea pare sa se opreasca. Pe masura ce temperaturile cresc, molia adulta iese, isi intinde aripile si devine pregatita pentru imperechere. In aceasta etapa, puteti reduce dispersarea adultilor folosind capcane, toaletand zonele neingrijite si curatand fructele cazute. Cand urmati fiecare pas, va protejati plantele si intariti comunitatea de ingrijire din jurul gradinii dumneavoastra.

Semne timpurii ale daunelor cauzate de molia fructelor

Cateva indicii timpurii te pot ajuta sa depistezi daunele provocate de omidele fructelor inainte ca acestea sa se raspandeasca. Incepe prin a-ti verifica pomii si legumele la fiecare cateva zile, mai ales in zori. Vei observa problemele mai repede si te vei simti mai increzator in rutina ta.

Concentreaza-te asupra acestor semne timpurii de avertizare:

  • Cauta decolorarea frunzelor pe frunzele tinere aflate langa cresterile fragede.
  • Observa orice cadere prematura a frunzelor, bobocilor sau fructelor foarte mici.
  • Verifica daca exista panze fine, mici urme de intrare sau oua grupate pe suprafete.
  • Fii atent la noile cresteri slabe care se ofilesc mai repede decat partile sanatoase din jur.

Apoi, compara zonele afectate cu cele sanatoase de pe aceeasi planta. Apoi marcheaza ramurile sau randurile suspecte, astfel incat sa le poti verifica din nou cu usurinta. Cand ramai atent si consecvent, iti protejezi gradina ca un cultivator experimentat din comunitatea ta.

Cum dauneaza molia fructelor fructelor si lastarilor

Mai intai, verificati fructul pentru mici gauri de intrare, excremente si zone moi, deoarece acolo larvele moliei fructelor patrund in interior si incep sa se hraneasca. Apoi, inspectati lastarii tineri pentru varfuri ofilite, mici tuneluri si uscarea ramurilor, deoarece larvele pot sapa prin cresterea frageda si pot slabi ramura. Daca observati devreme ambele tipuri de daune, puteti actiona mai repede pentru a limita raspandirea si a va proteja recolta.

Daune la intrarea fructelor

Fiti atenti la gaurite mici de intrare in apropierea coditei, a caliciului sau de-a lungul lastarilor fragezi, deoarece adesea pe acolo larvele moliei fructelor patrund si incep sa se hraneasca. Mai intai, inspectati zilnic fructele si confirmati patrunderea in fruct verificand daca exista excremente, picaturi de seva sau o usoara inmuiere. Apoi, taiati fructele suspecte pentru a putea observa galerii si afectarea timpurie a semintelor inainte ca pierderile sa se extinda. Dupa aceea, indepartati imediat fructele infestate si distrugeti-le, astfel incat comunitatea livezii dumneavoastra sa ramana mai curata si mai sigura.

Concentrati-va asupra acestor semne:

  • orificii ca niste intepaturi, cu firimituri maronii
  • picaturi lipicioase in jurul ranii
  • brunificare interna in apropierea semintelor
  • coacere prematura sau cadere

In cele din urma, sortati cu grija fructele recoltate. Daca gasiti urme de hranire in interior, separati imediat produsele sanatoase. Actionand devreme, protejati calitatea, reduceti infestarea ascunsa si ii ajutati pe toti cei care cultiva alaturi de dumneavoastra in acest sezon.

Efecte plictisitoare

Verificati lastarii tineri pentru ofilire brusca, deoarece larvele moliei fructelor patrund adesea in varfurile fragede inainte sa observati deteriorarea fructelor. Incepeti prin a inspecta cresterea terminala la fiecare cateva zile. Daca un varf se indoaie, se usuca sau se innegreste, despicati-l si cautati galerii in tulpina, excremente de insecte sau o larva palida in interior.

Apoi, urmariti leziunea in jos. Puteti gasi inelarea lastarului acolo unde hranirea slabeste tulpina si intrerupe circulatia sevei. Indepartati lastarii afectati la cativa centimetri sub galerie, apoi distrugeti-i pentru ca larvele sa nu isi poata continua dezvoltarea.

Dupa taiere, rariti cresterea deasa pentru a imbunatati circulatia aerului si pentru a face monitorizarea mai usoara pentru toti cei care ingrijesc gradina. Pastrati resturile cazute curatate si verificati fructele din apropiere, deoarece larvele se muta adesea din lastari in fructele aflate in dezvoltare. Actionand din timp, ajutati la protejarea cresterii sanatoase si la mentinerea controlului impreuna.

Cum sa monitorizezi activitatea omidelor fructelor

Incepeti prin a amplasa capcane cu feromoni in livada sau gradina dumneavoastra inainte ca omidele fructelor sa devina active, deoarece acest lucru va ofera un semnal timpuriu al zborului adultilor. Verificati-le de doua ori pe saptamana si notati datele, numarul capturilor si conditiile meteo, astfel incat sa puteti observa cu incredere tiparele de zbor si sa ramaneti in pas cu alti cultivatori atenti.

Urmati o rutina simpla:

  • Agatati capcanele la inaltimea coroanei, departe de drumurile prafuite.
  • Inspectati insertiile lipicioase si inlocuiti-le atunci cand suprafetele se umplu.
  • Inregistrati capturile pe bloc, rand de pomi sau sectiune de gradina.
  • Comparati numerele saptamanale pentru a identifica o activitate in crestere sau in scadere.

Apoi, inspectati ciorchinii de fructe si frunzele din apropiere pentru oua, gauri de intrare sau excremente. Parcurgeti de fiecare data acelasi traseu, deoarece consecventa imbunatateste acuratetea. Cand impartasiti notitele cu vecinii, construiti impreuna o comunitate de cultivatori mai puternica si mai atenta.

Cand sa tratati molia fructelor pentru cele mai bune rezultate

Odata ce numarul de capturi in capcane si inspectiile fructelor arata ca activitatea omidelor este in crestere, programati tratamentul pentru perioada imediat dupa varful zborului adultilor si inainte ca larvele proaspat eclozate sa patrunda in fructe.

Mai intai, notati data la care capturile cresc constant pe parcursul mai multor verificari. Apoi, urmariti numarul maxim de capturi, apoi numarati inainte doar cateva zile, deoarece momentul optim se concentreaza pe aparitia larvelor, nu doar pe prezenta adultilor. Dupa aceea, confirmati prin inspectii ale fructelor, mai ales in serile calduroase si dupa o acumulare rapida de grade-zile. Daca vremea devine mai rece, incetiniti usor programul; daca se mentine calda, actionati mai repede. Repetati acest proces pentru fiecare generatie, deoarece presiunea se schimba de-a lungul sezonului. Urmand aceiasi pasi de sincronizare pe care ii folosesc vecinii dumneavoastra, veti proteja fructele mai eficient si veti ramane in acord cu bunele practici de ingrijire a livezilor si gradinilor.

Optiuni de tratament impotriva moliei fructelor care functioneaza

Alege tratamentul in functie de stadiul moliei pe care il vizezi, apoi aplica-l acolo unde intrerupe cel mai eficient ciclul de viata. Incepe cu monitorizarea, deoarece gradina ta functioneaza cel mai bine cand actionezi impreuna cu natura, nu impotriva ei. Apoi urmeaza acesti pasi practici:

  • Instaleaza capcane cu feromoni din timp pentru a detecta zborul adultilor si a reduce imperecherea.
  • Indeparteaza fructele infestate saptamanal, apoi distruge-le pentru ca larvele sa nu se poata raspandi.
  • Pulverizeaza larvele tinere prompt cu un tratament biologic selectiv dupa eclozarea oualor.
  • Planteaza soiuri rezistente atunci cand este posibil pentru a reduce presiunea viitoare.

Apoi, pastreaza zona curata: grebleaza resturile, taie ramurile prea dese si imbunatateste circulatia aerului. Daca presiunea ramane ridicata, repeta tratamentele conform intervalelor indicate pe eticheta si alterneaza metodele. Ramanand consecvent, iti protejezi pomii, iti sprijini comunitatea in crestere si faci ca controlul sa para usor de gestionat sezon dupa sezon.

Care produse Fitomag functioneaza cel mai bine?

Deoarece controlul omidelor fructelor functioneaza cel mai bine atunci cand alegi produsul in functie de stadiul daunatorului, cele mai utile optiuni de la Fitomag se incadreaza de obicei in trei roluri: monitorizare, tratament biologic si suport pentru igiena. Mai intai, foloseste capcanele cu feromoni Fitomag pentru a confirma zborul adultilor si a decide cand interventia este necesara. Apoi, aplica un insecticid biologic de la Fitomag, cum ar fi o optiune pe baza de Bacillus thuringiensis, atunci cand larvele tinere sunt active, deoarece atunci tratamentul functioneaza cel mai bine.

Apoi adauga produse de suport pentru igiena care te ajuta sa cureti fructele cazute, resturile vegetale infestate si buruienile-gazda din apropiere, astfel incat livada sau gradina ta sa ramana usor de gestionat. Daca urmezi o abordare de tip Integrated Pest, combina aceste instrumente in loc sa te bazezi doar pe un singur produs. Pentru loturile de legume, pastreaza evidente si aliniaza alegerea produselor cu deciziile de Crop Rotation, astfel incat intreaga ta comunitate de cultivare sa lucreze mai inteligent impreuna.

Cum sa previi viitoarele infestari cu omidee ale fructelor

Dupa ce ai asociat produsele Fitomag cu stadiul potrivit al daunatorului, concentreaza-te pe oprirea urmatorului ciclu al moliei fructelor inainte sa inceapa. Mai intai, indeparteaza zilnic fructele cazute, deoarece larvele continua sa se dezvolte in interiorul lor. Apoi, taie ramurile aglomerate astfel incat aerul si lumina sa patrunda in coroana, facand pomii mai putin atragatori. Intareste preventia cu aceste masuri esentiale:

  • Practica igiena solului prin indepartarea resturilor si afanarea superficiala a solului sub pomi.
  • Instaleaza plase de protectie inainte ca adultii sa inceapa sa depuna oua.
  • Verifica capcanele saptamanal pentru a observa zborurile din timp si a actiona rapid.
  • Recolteaza la timp, deoarece fructele prea coapte atrag atacuri repetate.

Apoi, inspecteaza fructele si frunzele in fiecare saptamana, mai ales dupa seri calduroase. Daca ramai consecvent, iti vei proteja livada si gradina de legume asa cum o fac cultivatorii cu experienta. Acea rutina constanta ajuta intreaga comunitate a gradinii tale sa prospere sezon dupa sezon.

Intrebari frecvente

Este Omida Fructelor Periculoasa Pentru Animalele De Companie?

Da, iti poate pune in pericol animalul. Verifica expunerea la toxic saliva, opreste pet ingestion imediat, spala gura sau labele, apoi suna veterinarul. Asa iti protejezi companionul si ramai un stapan atent.

Poate Omida Fructelor Afecta si Plantele Ornamentale din Gradina?

Da, poti observa atac si la plante ornamentale, mai ales la plante sensibile. Verifica frunzele saptamanal, indeparteaza larvele rapid si urmareste raspandire sezoniera. Asa iti protejezi gradina si ramai in pas cu ceilalti gradinari.

Cat Costa, In Medie, Combaterea Omizii Fructelor?

Platesti, in medie, 150–600 lei pe sezon. Mai intai, verifici suprafata si gradul infestarii. Apoi, compari cost estimativ pentru tratamente si manopera. La final, ajustezi dupa cost regional, ca sa te incadrezi bine.

Exista Metode Ecologice Pentru Combaterea Omizii Fructelor?

Da, poti folosi metode ecologice: incepe cu control biologic, elibereaza pradatori utili, apoi aplica extracte din plante precum neem sau pelin. Monitorizeaza saptamanal frunzele, indeparteaza ouale manual si repeta tratamentele. Asa protejezi gradina impreuna.

Cum influenteaza vremea eficienta tratamentelor aplicate?

Vremea influenteaza direct eficienta tratamentelor: aplica la temperatura optima, verifica umiditatea solului, evita ploaia si vantul. Alege dimineata sau seara, urmareste prognoza, apoi repeta daca vremea schimbatoare reduce aderenta. Asa reusesti impreuna.

Citeste in continuare

Exclusiv

Avantajele utilizarii de tabla acoperis pentru constructii durabile si economice

Publicat

pe

De

Alegerea invelitorii potrivite reprezinta una dintre cele mai importante decizii in procesul de constructie sau renovare al unei case deoarece acest element are rolul crucial de a proteja intreaga structura de actiunea factorilor externi. In ultimii ani preferintele proprietarilor si ale constructorilor s-au orientat masiv catre solutiile metalice datorita echilibrului perfect pe care acestea il ofera intre greutate pret si rezistenta in timp. Utilizarea de tabla acoperis a devenit un standard in industria moderna oferind o versatilitate estetica remarcabila capabila sa completeze orice stil arhitectural de la cel traditional pana la proiectele ultra-moderne cu linii minimaliste si pante reduse.

Unul dintre principalele beneficii tehnice ale acestui material este greutatea sa redusa pe metru patrat comparativ cu materialele ceramice sau de beton. Aceasta caracteristica are un impact direct asupra costurilor totale de constructie deoarece permite realizarea unei sarpante de lemn mai putin masive fara a compromite siguranta cladirii. In cazul renovarilor unde structura veche a casei nu mai poate sustine sarcini uriase inlocuirea invelitorii vechi cu panouri metalice este adesea singura solutie viabila care nu necesita consolidari costisitoare si invazive. Astfel se obtine o protectie maxima cu un consum minim de resurse structurale asigurand stabilitatea casei pe termen lung chiar si in zonele cu activitate seismica ridicata unde greutatea redusa la inaltime este un avantaj major.

Durabilitatea este un alt factor care plaseaza metalul in topul optiunilor pentru invelitori. Foile de otel folosite pentru acoperisuri sunt tratate prin procese complexe de galvanizare si sunt protejate de mai multe straturi de lacuri si vopsele polimerice care impiedica aparitia coroziunii. Tehnologia moderna permite acestor straturi sa reziste la radiatiile ultraviolete intense fara sa isi piarda culoarea sau stralucirea pe parcursul deceniilor. In plus suprafata neteda a metalului nu permite acumularea muschiului sau a lichenilor factori care in cazul altor materiale retin umiditatea si accelereaza degradarea suportului. Intretinerea este minima fiind necesara doar o verificare periodica a jgheaburilor si a zonelor de etansare pentru a asigura o functionalitate impecabila an de an.

Din punct de vedere al eficientei montajului acest tip de material permite o executie mult mai rapida in comparatie cu piesele individuale mici. Panourile pot fi debitate la dimensiuni specifice direct in fabrica reducand pierderile de material si timpul petrecut de echipe pe santier. Aceasta rapiditate se traduce in costuri de manopera mai mici si intr-o expunere redusa a structurii interioare a casei la eventualele ploi in timpul lucrarilor de montaj. De asemenea datorita sistemelor de prindere bine gandite riscul de eroare umana este diminuat daca se respecta instructiunile tehnice asigurand o etanseitate superioara chiar si in conditii de vant extrem sau ploi torentiale.

Aspectul economic nu trebuie neglijat deoarece investitia initiala intr-un sistem metalic este de cele mai multe ori mai accesibila decat in cazul sistemelor grele de invelitori. Daca adaugam la acest pret scazut si durata de viata ce poate atinge 50 sau chiar 60 de ani rezulta un cost de amortizare extrem de avantajos. Mai mult decat atat metalul este un material reciclabil in proportie de suta la suta ceea ce face din aceasta alegere una prietenoasa cu mediul inconjurator. Intr-o epoca in care sustenabilitatea devine o prioritate capacitatea de a reutiliza resursele la finalul ciclului de viata al cladirii adauga o valoare morala si ecologica deosebita proiectului dumneavoastra.

Eficienta energetica este un alt capitol unde tehnologia a facut progrese uriase. Invelitorile moderne dispun de finisaje care reflecta o parte semnificativa a radiatiei solare impiedicand incalzirea excesiva a mansardei pe timpul verii. In combinatie cu un strat adecvat de termoizolatie acoperisul metalic contribuie la mentinerea unui microclimat stabil in interior reducand costurile pentru climatizare. Iarna zapada aluneca mult mai usor de pe suprafata metalica prevenind acumularile masive care ar putea deforma sarpanta sau care ar putea cauza infiltratii prin fenomenul de inghet-dezghet la nivelul streasinii. Astfel locuinta ramane protejata si uscata indiferent de severitatea sezonului rece.

In concluzie versatilitatea si performantele tehnice fac din otelul prelucrat solutia ideala pentru orice tip de constructie rezidentiala sau comerciala. Indiferent daca sunteti in cautarea unei estetici clasice care sa imite tigla traditionala sau doriti un aspect industrial modern piata ofera variante care sa satisfaca cele mai exigente gusturi. Investitia intr-un astfel de sistem reprezinta garantia unei case sigure durabile si eficiente care va trece cu succes proba timpului si a schimbarilor climatice. Alegand corect materialul si echipa de montaj va asigurati ca adapostul dumneavoastra va ramane o oaza de liniste si confort oferind protectie maxima fara compromisuri estetice sau financiare.

Siguranta casei incepe cu o invelitoare de incredere capabila sa reziste sub soarele arzator sau sub povara zapezii. Luati in calcul toate avantajele oferite de tehnologia moderna si transformati acoperisul intr-un scut rezistent si elegant care sa puna in valoare intreaga proprietate. Durabilitatea si economia de resurse merg mana in mana atunci cand alegeti solutii verificate care si-au demonstrat eficienta in mii de proiecte de succes oferind fiecarui proprietar certitudinea unei alegeri inteligente si durabile.

Citeste in continuare

Parteneri

Știri din Sibiu

oferte pizza oferte pizza
Uncategorized3 ore inainte

5 cele mai populare produse fast-food din lume

Există mâncăruri care rezistă la crize, scumpiri și orice fel de turbulență economică – iar oamenii continuă să le comande...

Ce modele de pantaloni scurți damă se poartă anul acesta? Ce modele de pantaloni scurți damă se poartă anul acesta?
Afaceri19 ore inainte

Ce modele de pantaloni scurți damă se poartă anul acesta?

Vara asta are o regulă care, sincer, mi se pare și mai prietenoasă, și mai utilă. Nu mai câștigă automat...

Afacerio zi inainte

Tendințe și destinații de top pentru vacanța la mare 2026

Fiecare sezon aduce cu sine noi perspective asupra relaxării, iar vacanța la mare 2026 se anunță a fi una a...

Afacerio zi inainte

Gazon artificial decorativ pentru curte: avantaje, utilizări și criterii de alegere

Gazonul artificial este utilizat tot mai frecvent în amenajarea curților atunci când întreținerea gazonului natural ajunge să fie percepută ca...

2 zile inainte

iubimtm.ro: Trupa B.U.G. Mafia vine la Zilele Studenților Timișoara 2026, pe Stadionul Știința

Trupa B.U.G. Mafia va fi cap de afiș al ediției 2026 a Zilelor Studenților Timișoarei, eveniment care se va desfășura...

Uncategorized4 zile inainte

Weekend fără încărcător? Cu HONOR 600 Lite este posibil

București, 17 aprilie 2026 – Smartphone-ul a devenit un instrument esențial, folosit constant pentru fotografii, navigație, comunicare și divertisment. În acest...

Anotimpurile de Vivaldi Anotimpurile de Vivaldi
Cultură4 zile inainte

Anotimpurile de Vivaldi – un concert veșnic actual

Concertul ”Anotimpurile” de Antonio Vivaldi, prezentat în data de 16 martie 2026 de Orchestra de cameră a filarmonicii sub conducerea...

Turism4 zile inainte

Banatul, recomandat pentru titlul de Regiune Gastronomică Europeană 2028, anunță Alfred Simonis

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a anunțat într-o postare pe Facebook că juriul care deliberează acordarea titlului de Regiune...

Uncategorized5 zile inainte

HONOR anunță un parteneriat strategic cu ZXMOTO

București, 16 aprilie 2026 – HONOR anunță un parteneriat strategic cu ZXMOTO, oficializat luna aceasta, marcând extinderea companiei în domeniul motorsportului,...

Uncategorized5 zile inainte

Samsung redefinește viitorul AI Living cu cea mai recentă inovație în domeniul televizoarelor la Inside Samsung, The First Look Europe 2026

Marcând 20 de ani ca brandul nr. 1 mondial de televizoare , Samsung prezintă Micro RGB – o inovație revoluționară...

Uncategorized5 zile inainte

Pășește într-o nouă lume VERTUO cu NESPRESSO, alături de AMBASADORUL GLOBAL AL BRANDULUI, DUA LIPA

Inspirată de curiozitate și îndrăzneală, campania celebrează ideea că fiecare ceașcă de cafea deste o invitație de a explora 14...

Știri din județ5 zile inainte

ELF BAR 600: Ce este, cum funcționează, specificații și tot ce trebuie să știi înainte să îl folosești

ELF BAR 600 este unul dintre cele mai cunoscute dispozitive de tip „disposable”, devenit extrem de popular datorită simplității și...

Afaceri6 zile inainte

De ce să alegi un parfum de nișă și cum se diferențiază de alte parfumuri?

Parfumurile de nișă au câștigat tot mai mult teren în ultimii ani, mai ales în rândul celor care își doresc...

Uncategorized6 zile inainte

HONOR MagicPad 4 nu mai este doar o tabletă, ci o punte între hardware-ul și capabilitățile avansate ale AI

Cea mai nouă tabletă flagship de la HONOR, MagicPad 4 devine prima tabletă Android cu suport pentru OpenClaw Agent, parte...

Afacerio săptămână inainte

Venus Social Concept dă startul unui nou sezon de evenimente la Divertiland Water Park. Prima competiție de tip duatlon va avea loc în aprilie 2026

Venus Social Concept, divizia de marketing & events a grupului de companii VENUS GROUP, dă startul unui nou sezon de distracție,...

Afacerio săptămână inainte

IubimTM.ro – platforma online independentă dedicată promovării Timișului

IubimTM.ro este o platformă online independentă dedicată județului Timiș. Direcția proiectului este simplă: promovăm Timișul. Platforma aduce în atenția publicului...

Știrile Săptămânii