Cultură
Festivalul ”Tinere Talente®” – Ediția 45 – Râmnicu Vâlcea
Filarmonica ”Ion Dumitrescu” se numără printre puținele instituții muzicale profesioniste care are privilegiul de a găzdui și organiza, unul din cele mai longevive festivaluri de muzică cultă dedicate tinerilor muzicieni.
Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea și asumat în urmă cu peste 15 ani, preluarea patronajului Festivalului Tinere Talente care, prin grija Filarmonicii vâlcene, organizator principal al festivalului, a fost înregistrat la OSIM ca marcă a Filarmoniciii ”Ion Dumitrescu” ce a continuat să se dezvolte de la an la an. Având-o ca Președinte al festivalului pe distinsa pianistă dr. muzicolog Ilinca Dumitrescu și ca Director Artistic pe managerul filarmonicii, Petruț Constantinescu, festivalul ”Tinere Talente” ® a căpătat în fiecare an noi valențe artistice și, poate cel mai important aspect este acela că, fiecare ediție a adus minim o noutate. Fie că vorbim de instrumente, fie că vorbim de repertorii, fie că vorbim de muzică vocală, fie că vorbim de muzică de cameră sau de tineri de peste hotare, festivalul primind nu de puține ori și conotații internaționale.
Ediția 45, a venit cu o altă noutate, putem spune, mult așteptată și anume deschiderea concertului de gală a fost încredințată unui tânăr dirijor – Nicola Frendo, care a condus de la pupitru simfonicul vâlcean și, făcându-și astfel debutul la pupitrul unei orchestre simofonice profesioniste, versatile și foarte atentă și dornică să susțină un tânăr dirijor.
Structurat pe 2 zile și 3 manifestări muzicale, festivalul a început duminică dimineața, pe 18 mai. Liceul de Arte din Râmnicu Vâlcea, ca în fiecare an, și-a trimis cei mai tineri emisari muzicali, tineri foarte talentați, proaspăt laureați la olimpiadele naționale, tineri care s-au prezentat la festival cu repertorii frumoase, bine conturate și care prin interpretările atent studiate, au făcut cinste instituției de învățământ din Râmnicu Vâlcea, instituție care pare a fi din ce în ce mai prezentă în viața culturală a municipiului.
După pauză, laureații concursului național ”Ion Dumitrescu”, organizat anual de Școala de gimnazială de Arte nr. 4 din București, au evoluat pe scena filarmonicii, inimoasa și implicata Directoare Alexandra Nechita selectând alături de pianista Ilinca Dumitrescu pe câștigătorii locurilor I care evoluaseră în concursul menționat, la diferite categorii de vârstă și, bineânțeles la diferite instrumente și chiar la compoziție.
Duminică seara, a venit rândul Fundației ”Remember Enescu”, fundație de care se îngrijește la superlativ de ani buni neobosita profesoară Mihaela Tomescu, să prezinte tinerele talente selectate pentru festivalul vâlcean. Au evoluat tineri deosebit de talentați, și pentru că fundația are o reprezentare extraordinară la nivel național, Doamna profesoară Tomescu a venit anul acesta și cu un Cvintet de suflători de la Iași , cvintet format din studenți ai clasei prof.univ. dr George Hariton de la Facultatea de Muzică din Iași.
Gala tradițională a Festivalului a fost prezentată de Președinta Ilinca Dumitrescu și așa cum scriam, anul acesta a adus ca noutate, o deschidere de debut, din punct de vedere dirijoral dar și din punct de vedere pianistic, pentru că tânărul dirijor italian Nicola Frendo a debutat la pupitrul orchestral iar foarte tânăra pianistă Sofia Cherecheș la numai 16 ani a interpretat excepțional la debutul său cu orchestra, Concertul pentru pian și orchestră de Felix Mendelssohn Bartholdy. După cele 2 uverturi dirijate de tânărul italian, la pupitrul orchestrei a fost invitat Maestrul Constantin Grigore care a dirijat celelalte 2 tinere talentate, pianista Sofia Cherecheș despre care am și amintit deja și Sofia Butaru o violonistă de care cu siguranță vom mai auzi. Sofia Butaru a tălmăcit partituri la fel de frumoase ca și pianista și anume Pablo de Sarasate – Melodii lăutărești și Camille Saint Saens – Introducere și Rondo Capricioso.
La final, directorul Filarmonicii ”Ion Dumitrescu” a oferit din partea inimoșilor parteneri ai filarmonicii – distincțiile festivalului. Și acestea putem spune că sunt deja o tradiție, pentru că, în fiecare an mai multe entități, parteneri ai filamonici, oferă distincții speciale pentru tinerii prezenți în gala festivalului.
Clubul Rotary, firmele Nurvil și Medicalma precum și Dl. Inginer Constantin Sava, soțul regretatei Rodica Sava au fost cei 4 ofertanți de anul acesta, una dintre distincții mergând câtre cvintetul de la Iași, în semn de apreciere pentru tinerii studenți care au evoluat duminică seara. Celelalte 3 distincții au fost oferite tânarului dirijor italian și celor 2 soliste prezente în gală.
Invitații acestei ediții a festivalului au fost: Prof. Univ. Dr. Mihai Cosma – muzicolog, dr. Vasile Macovei – fagotist, muzicolog, Profesoarele: Mihaela Tomescu – fundația ”Remember Enescu”, profesoarele Augustina Sanda Constantinescu și Dorin Arsenescu.
Iată așadar, o nouă ediție desfășurată la Filarmonica ”Ion Dumitrescu” a adus la Râmnicu Vâlcea, viitori mari muzicieni care la fel ca înaintașii lor, cei care acum îi îndrumă sau care se află pe marile scene ale lumii, vor avea amintirea unei evoluții muzicale, pe o scenă profesionistă și, peste ani vor deveni și ei ceea ce astăzi sunt marii lor maeștri.
Cultură
Eyes-Shut – teatrul senzorial ca instrument de incluziune și conștientizare socială
Asociația Clubul Sportiv Forza Junior Costuleni (ACSFJC) anunță încheierea proiectului european Eyes-Shut – Sensorial Theater for Adults with Visual Disability (2024-1-RO01-KA210-ADU-000255243), un demers internațional care a demonstrat că teatrul poate deveni un spațiu de întâlnire, reflecție și empatie pentru întreaga comunitate, dincolo de etichete și dizabilități.
Coordonat de România, proiectul Eyes-Shut a fost dezvoltat printr-un parteneriat strategic între organizații din România, Serbia și Cipru, având ca obiectiv principal creșterea nivelului de conștientizare privind incluziunea socială prin artă senzorială. Departe de a fi un proiect destinat exclusiv persoanelor cu deficiențe de vedere, Eyes-Shut a fost construit ca o experiență comună, adresată publicului larg, în care minimum 25% dintre participanți au fost persoane cu dizabilități, iar restul membri activi ai comunității.
În cadrul proiectului, fiecare țară parteneră a avut responsabilitatea de a crea un spectacol de teatru senzorial propriu, adaptat contextului local și realizat împreună cu comunitatea:
– România a dezvoltat spectacolul „Ziua Magică”, prezentat în Iași și București, în spații culturale și educaționale, cu participarea adulților cu și fără deficiențe de vedere, cadre didactice, artiști, stakeholderi locali și reprezentanți media.
– Cipru a realizat patru reprezentații ale spectacolului „Omul cu trei ochi”, explorând percepția, identitatea și relația dintre simțuri.
– Serbia a creat spectacolul „Iad, Purgatoriu și Rai”, o experiență senzorială profundă despre limite, emoții și reconectare umană.
Toate cele trei producții au fost rezultatul unui proces comun de cercetare, formare și experimentare artistică, desfășurat pe parcursul proiectului, în care teatrul senzorial a fost folosit ca instrument de educație non-formală pentru adulți, nu doar ca act artistic.

Un rezultat-cheie al colaborării internaționale este Ghidul Eyes-Shut, un instrument practic lansat la finalul proiectului, care documentează fiecare spectacol, metodologia utilizată și pașii necesari pentru a replica acest tip de eveniment în alte comunități. Ghidul este disponibil public și poate fi consultat aici:
👉 https://eyes-shut.forzajuniorcostuleni.ro/guidebook
Ghidul se adresează organizațiilor culturale, educatorilor, artiștilor, lucrătorilor de tineret și actorilor comunitari care doresc să dezvolte inițiative incluzive, oferind exemple concrete, explicații metodologice și recomandări practice pentru implementare.
Prin Eyes-Shut, partenerii proiectului transmit un mesaj clar: incluziunea nu este un concept abstract și nu aparține doar unor grupuri specifice, ci poate fi construită prin experiențe simple, autentice și replicabile, care îi implică pe toți membrii comunității.
Proiectul Eyes-Shut se încheie oficial, însă impactul său continuă prin comunitățile implicate și prin resursele puse la dispoziția publicului, invitând organizațiile și instituțiile interesate să ducă mai departe acest tip de experiență în propriile contexte locale.
Pentru informații suplimentare despre proiect și rezultate:
🌐 http://eyes-shut.forzajuniorcostuleni.ro
📩 acsfjc@gmail.com
Cultură
Integrala Saint-Saëns
Data de 22 noiembrie 2025 marchează un moment foarte important și inedit pentru Filarmonica „Ion Dumitrescu” din Râmnicu-Vâlcea. Sub bagheta lui Russel McGregor și alături de tânăra pianistă Miruna Maciuca, orchestra a prezentat, într-o singură seară, integrala concertelor pentru pian de Camille Saint-Saëns. Evenimentul a avut loc la Sala Radio din București și a reprezentat un adevărat tur de forță pentru muzicieni.
Conceptul acestui „concert de concerte” a avut ca sursă de inspirație demersul pianistei de origine franceză, Jeanne-Marie Darré, care a interpretat toate aceste opusuri într-o singură seară, pe când avea numai 21 de ani. Pe acest model, solista Miruna Maciuca a interpretat concertele lui Saint-Saëns la doar 20 de ani. Cu un palmares deja impresionant, Miruna a colaborat cu dirijori precum Dijana Cvetkovic, Svilen Simeonov, Tiberiu Dragoș Oprea, Emil Vișenescu, Daniel Manasi (ultimii trei s-au aflat în sală), și studiază în prezent la Conservatorul din Veneția, Italia.
Seara a debutat cu Concertul nr. 1 pentru pian și orchestră în re major, op. 17, compus în 1858, iar ansamblul, deși s-a încălzit mai greu, i-a făcut față cu brio solistei. M-a surprins în mod plăcut determinarea și concentrarea Mirunei, modul în care a tratat fiecare partitură ca și cum ar fi fost unica interpretare din acea seară, nu am simțit-o împovărată de concertele ce urmau și nici obosită sau ezitantă după mai multe lucrări cântate. Cu o tehnică ireproșabilă și o dozare excelentă a energiei, Miruna Maciuca a reușit să ducă la bun sfârșit un concert demn de Cartea Recordurilor. Și bineînțeles că toate partiturile au fost interpretate din memorie.
Și cum consider că un artist înzestrat și muncitor trebuie dublat de o imagine care să-l pună în valoare, nu pot să nu apreciez ținutele Mirunei – două la număr – spectaculoase și strălucitoare, în culori pastelate, niște rochii foarte lungi, cum nu am mai văzut până acum la o pianistă, ale căror poale s-au odihnit pe scena Sălii Radio timp de două ore și jumătate cât a ținut evenimentul, fără ca dimensiunile lor generoase să afecteze în vreun fel acționarea pedalelor.
Concertului nr. 1 i-au urmat Concertul nr. 2 în sol minor, op. 22 și Concertul nr. 4 în do minor, op. 44, iar nr. 3 în mi bemol major, op. 29 și nr. 5, „Egipteanul”, în fa major, op. 103 au urmat după pauză. Dirijorul Russel McGregor a condus orchestra cu entuziasm, neobosit, realizând o sinergie revitalizantă cu interpretarea Mirunei Maciuca.
Concertul, realizat cu sprijinul Fundației Altlane și al Pluridio, a fost foarte bine primit de public care, la final, a așteptat-o într-un număr impresionant pe solistă, cu brațele încărcate de buchete de flori. Un mare „bravo” și pentru orchestra Filarmonicii „Ion Dumitrescu” Râmnicu-Vâlcea, care s-a încumetat la un asemenea angrenaj interpretativ!
Teodora Constantinescu
Cultură
Ecoul Clasicismului: Concertul Bach, Haydn, Mozart sub bagheta lui Liviu Condriuc
În seara de 27 octombrie 2025, Sala Lahovari din Râmnicu Vâlcea a fost gazda unui eveniment muzical de excepție, în care trecutul și prezentul s-au întâlnit într-un dialog sonor rafinat.
Sub bagheta dirijorului Liviu Condriuc, Orchestra Simfonică a Filarmonicii „Ion Dumitrescu” a oferit publicului o incursiune în universul preclasic dar și clasic al mariii muzici, prin lucrările semnate de Johann Sebastian Bach, Joseph Haydn și Wolfgang Amadeus Mozart. Solista serii, Elena Teodora Greciuc, a adus un plus de sensibilitate și virtuozitate prin interpretarea Concertului pentru flaut în Sol major de Mozart.
Programul concertului a fost ales pentru a reflecta evoluția muzicii de la barocul târziu la maturitatea clasicismului vienez:
Concertul Brandenburgic nr. 3 de Bach este o lucrare emblematică a barocului, în care contrapunctul și energia ritmului creează o arhitectură sonoră complexă. Alegerea acestei lucrări ca deschidere a concertului a fost o invitație la introspecție și admirație față de rigoarea și frumusețea muzicii baroc.
Concertul pentru flaut și orchestră în Sol major, K. 313 de Mozart, interpretat de Elena Teodora Greciuc, a fost momentul liric al serii. Lucrarea, scrisă cu grație și claritate, pune în valoare timbrul delicat al flautului și dialogul subtil cu orchestra. Solista a demonstrat o stăpânire tehnică remarcabilă și o expresivitate care a captivat publicul.
Simfonia nr. 78 în do minor de Haydn, prezentată în primă audiție pe scena vâlceană, a încheiat concertul într-o notă dramatică și viguroasă. Haydn, considerat „părintele simfoniei”, reușește în această lucrare să îmbine tensiunea armonică cu echilibrul formal, oferind o experiență sonoră premarcabilă.
Dirijorul Liviu Condriuc s-a remarcat prin claritatea gestului dirijoral și capacitatea de a modela orchestra cu finețe. Sub conducerea sa, ansamblul a oferit o interpretare coerentă, echilibrată, frumos nuanțată. Condriuc a reușit să pună în valoare caracterul distinct al fiecărei lucrări, păstrând totodată unitatea stilistică a programului.
Elena Teodora Greciuc, foarte tînăra flautistă cu o carieră în plină ascensiune, a demonstrat nu doar virtuozitate, ci și o profundă înțelegere a stilului mozartian. Interpretarea sa a fost marcată de eleganță, sensibilitate și o comunicare productivă cu orchestra, ansamblu din care de fapt ea face parte.
Orchestra vâlceană, aflată într-un proces continuu de consolidare artistică, a dovedit maturitate și profesionalism. Sunetul omogen, frazarea atentă și dinamica bine controlată au contribuit la succesul serii. Publicul a fost martorul unei interpretări care a respectat tradiția, dar a adus și prospețime repertoriului clasic.
Concertul din 27 octombrie nu a fost doar o simplă manifestare artistică, ci o reafirmare a valorilor muzicii clasice într-un context contemporan. Alegerea unui repertoriu clasic, interpretat cu pasiune și rigoare, a fost un gest de reverență față de patrimoniul muzical european. Într-o lume în continuă schimbare, astfel de evenimente oferă stabilitate, frumusețe și inspirație.
Pentru melomanii din Râmnicu Vâlcea, seara a fost o celebrare a armoniei, a dialogului dintre epoci și a puterii muzicii de a transcende timpul. Iar pentru tinerii artiști și publicul prezent, concertul a fost o lecție de stil, de expresie și de respect față de artă.
Cristian Ovidiu Dinica
-
Socialacum 3 ani3 recomandări de termostate pentru locuința ta
-
Evenimentacum 8 aniMedieșean băut, tras pe drepta de polițiștii rutieri
-
Afaceriacum 3 aniKarpatia Canalizari intra pe piata din Sibiu cu servicii de vidanjare si reparatii
-
Culturăacum 8 aniExpoziția „Sârmă și Vin” la Muzeul de Artă Contemporană Sibiu
-
Socialacum 8 aniDe ce videochatul are atât de mult succes și de ce bărbații apelează la aceste servicii?
-
Uncategorizedacum 7 aniUnde gasesti, la precomanda, huse pentru Samsung Galaxy S10 Lite
-
Exclusivacum 2 aniPROMO/Bombele din ancheta Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti/Ziaristul STAVRI CATALIN , zis PESTE, un pseudo ziarist dar dovedit narcoman, santajist si spagar este in „corzi”(IV)/Scandalul White Tower are îngrengături neimaginabile – Ziarul Incisiv de Prahova
-
Exclusivacum 3 aniOrdinea publica nu se apara cu contabili, cu psihologi, cu consilieri juridici. O aperi cu politisti. In strada.

